Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radovan Biegl

 

Narozen: 13. května 1969 v Hradci KrálovéObrazek

Svátek: 14. ledna

Přezdívka: Bajgl

Profese: hokejový brankář

Čísla dresů: 25, 5, 52 (čísla mimo vojnu)

Hůl: levá

Výška: 178 cm

Váha: 68 kg

Rodinný stav: ženatý, 2 děti

 

I. Hokejové začátky

Radovan Biegl je odchovancem Hradce Králové. Ovšem své začátky spojil se slavnějším regionálním týmem z Pardubic. Na bruslích začínal ve čtyřech letech. Jeho otec byl hokejovým trenérem, a tak strávil na ledě spoustu času. V šesti letech se poprvé postavil do brány a od té doby je třem tyčím "věrný". Do Pardubic přestoupil v patnácti letech a po vojně strávené v Jihlavě mu začal profesionální hokejový život.

 

II. Léta v Pardubicích

ObrazekRadovan Biegl debutoval mezi muži v sezóně 1987/1988. V pardubickém týmu působil jako náhradník Dominika Haška. Navíc byl vybrán v roce 1987 do týmu reprezentantů "18" a odcestoval na Mistrovství Evropy. 

Východočeskému týmu zůstal nadále věrný i po roce 1989, kdy řada extraligových hráčů zamířila do zahraničí. Již zmiňovanou vojenskou službu si odkroutil v Jihlavě. Po průměrných letech 1990 až 1993 byl Biegl jedním z hlavních tahounů senzačního postupu Pardubic do finále v sezóně 1993/1994. V napínavém semifinále s pražskou Spartou dokonce dvakrát rozhodovaly samostatné nájezdy. Z mistrovského titulu se ovšem Biegl neradoval, ve finále totiž zvítězil nováček z Olomouce. Smutek mohlo trochu zmírnit ocenění pro nejlepšího brankáře sezóny, které Biegl získal. Ovšem, jak sám Radovan z odstupem času tvrdí, na tuhle sezónu se nedá zapomenout.

To v ročníku 1995/1996 si Biegl musel vyzkoušet boj na opačném konci tabulky. Pardubický tým hájil extraligovou příslušnost s celky Opavy, Brna a Přerova. Extraligu se Pardubicím uhájit povedlo. Pro Biegla to byla poslední sezona v dresu "perníkářů".

 

III. Krátká epizoda v reprezentaci

Epizoda to byla opravdu krátká. Psal se rok 1994 a Radovan Biegl se dostal do výběru České reprezentace. S týmem odcestoval na Mistrovství světa do Itálie, kde naši hokejisté obsadili sedmé místo.

Celkem nastoupil k šesti zápasům se lvem na prsou.

 

IV. Úspěšná třinecká éra

Po nepovedené sezóně zakončené baráží se Biegl přesouvá do týmu Třince. Hned v Obrazekprvní sezóně končí Oceláři pátí, když ve čtvrtfinále podlehli Pardubicím. Následně Radovan Biegl zažívá úspěšnou třineckou éru, která byla podtrhnuta ziskem dvou medailí. V ročníku 1997/1998 si připisuje druhou účast ve finále. Lídrem extraligy byl tehdy vynikající Vsetín a Třinec podlehl 3:0 na zápasy. V následujícím roce se tým s výborným Bieglem v bráně zastavil až v semifinále se Zlínem. Šťastné období potvrzuje i fakt, že se Radovan Biegl objevil na soupisce Jágr Teamu a dokonce v zápase proti All Stars Slovenska střídá ve třicáté minutě Petra Břízu. Biegl pustil pět gólů a Jágr Team prohrál 9:10. Po třech letech v Třinci tak Radovan Biegl mění působiště.

 

V. Zlatá Bratislava a návrat do Čech

Na sezónu 1999/2000 tak zamířil na zkušenou do zahraničí. Angažmá si našel u našich sousedů na Slovensku. Ve Slovanu Bratislava zažil Biegl největší úspěch své dosavadní kariéry. Vynikající sezóna byla pečetěna zlatou medailí. Finálovou sérii proti Zvolenu zvládli 3:2 na zápasy. Navíc Radovan byl vybrán do All Stars výběru slovenské extraligy.

 

VI. Návrat domů a léta ve Vsetíně

ObrazekNa sezónu 2000/2001 se už Radovan Biegl připravoval doma a nastupoval za havířovské Pantery. Byl to nevýrazný rok a Biegl opět měnil tým. Tentokrát zamířil na Valašsko, konkrétně do Vsetína. Představil se tak jako jasná jednička mladého týmu bez větších ambicí. Ovšem dopomohl mu k překvapivému devátému místu a v ročníku 2002/2003 dokonce k postupu do play-off. Vychytal 6 utkání s čistým kontem a na přelomu prosince a ledna neinkasoval v domácích zápasech celých 300 minut.

Ročník 2003/04 se Vsetínu příliš nepovedl, nad vodou jej často držel právě Radovan Biegl. S 3129 minutami se stal nejvytíženějším brankářem celé soutěže, pětkrát vychytal čisté konto. Další sezóna byla pro Radovana velmi obtížná, při výluce NHL se totiž do vsetínské branky vrátil jako jednička Roman Čechmánek. Biegl sice přijal roli dvojky, ale nastoupil za Vsetín v pouhých pěti utkáních a tak po něm sáhl Třinec, kde sezónu dochytal. Nastoupil v osmnácti zápasech.

 

VII. Doba putování

V Třinci nastoupil i v sezóně 2005/2006 a zase podával skvělé výkony. Tým skončil Obrazekosmý, ve čtvrtfinále jasně podlehl Slavii Praha 4:0 na zápasy. Následující sezóna 2006/2007 byla pro Biegla nešťastná. Po 11 zápasech mu totiž třinecké vedení sděluje, že na severu Moravy končí! Radovan Biegl tak balí kufry a stěhuje se do prvoligového Prostějova. Zde odchytal 26 utkání a díky svým zkušenostem znovu patřil k oporám týmu. V květnu 2007 se vrátil do extraligového Vsetína, do místa, kde působil čtyři sezóny a naposledy tento klub dotáhl do play-off. Avšak tým z Valašska do extraligy vůbec nezasáhl, jelikož byl díky neustálým tahanicím kvůli financím z extraligy vyloučen. Biegl tak opět během sezóny střídá kluby, začíná v druholigovém Kolíně, prochází prvoligovým nováčkem Šumperkem a následně zakotvil opět v Prostějově. V listopadu přichází extraligová nabídka, konkrétně ze Zlína. Zde Biegl dohrává sezónu v tandemu s Igorem Murínem. Na soupisce Zlína se objevuje i v sezóně 2008/2009, kdy kryje záda mladému Jakubovi Sedláčkovi. Tým ovšem končí už ve čtvrtfinále, když jej opět vyřadí Sparta Praha. Radovan Biegl nastoupil do posledního domácího zápasu sezóny a jeho rozlučka byla pěknou tečkou za působením na Moravě.

 

VIII. Návrat do Čech

Ještě během čtvrtfinále Zlína se Spartou v roce 2009 vzniká Oficiální Fanclub Radovana Biegla a to s jeho osobním souhlasem. Zakládá jej Jakub Malovaný (redaktor stránek Hockey - Music) a výsledkem jsou tyhle webové stránky. Během léta ovšem přichází zpráva, že Radek již ve Zlíně pokračovat nebude a je vyměněn za Tomáše Štůralu do Vrchlabí.

V ročníku 2009/2010 tak Radek dělá dvojku v prvoligovém týmu HC Vrchlabí, ale tým si nevede moc dobře a končí hned v osmifinále, kdy nestačí na Třebíč. Vedení vrchlabského klubu vydává po neúspěšné sezóně zprávu, že mimo jiné nepočítá s Radovanem Bieglem a další jeho kroky jsou tak nejasné. Možná přijde definitivní konec kariéry, možná další angažmá...

1. června 2010 Fanclub ukončil svou činnost, stránky ovšem zůstávají jako vzpomínka na brankáře, který si mimo své výkony získal fanoušky také svou přirozeností a obyčejností.

 

IX. Volný čas a osobní život

Radovan Biegl je vášnivý houbař a proto není divu, že v lese vydrží i celý den. Má rád dobré staré filmy, hlavně české. Také rád shlédne sportovní pořady. Ideální dovolená je pro něj pohodově strávená s rodinou, na místě prý tolik nezáleží. Jezdí Peugeotem 407 SW a rád si pochutná na grilovaném masu. Doma má několik psů. Když nastane dlouhá chvíle, tak se zabavý u počítačových her. Mezi jeho zlozvyky patří kouření.

 

Autor: Jakub Malovaný

Foto: Archív