Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejstarší brankář v extralize: Těžko říct, kde se vzala forma

28. 2. 2009

Je nejstarším brankářem v hokejové extralize, ale nic si z toho nedělá. Právě naopak, touha vyrovnat se mladším jej spíš motivuje. Zlínský Radovan Biegl do puntíku potvrzuje úsloví o zralém víně.
Na ledě nepoznáte, že už je mu devětatřicet a vstoupil do své jednadvacáté extraligové sezony. Stačí se na něj podívat. Předvede parádní zákrok a vzápětí seřve spoluhráče, že pustili soupeře do šance. Zlínští hokejisté ale jeho kritiku berou. Ví, že je dokáže podržet.
Biegl, který kryje záda jedničce Igoru Murínovi, vstoupil do sezony v parádní formě. Z osmi startů se pětkrát radoval z vítězství, jeho úspěšnost dosahuje 92,3 %.
"Takový začátek jsem dlouho neměl. Jen si můžu přát, aby mi to vydrželo co nejdéle,“ řekl Biegl.


Váš kolega Murín byl včera na operaci menisku, měsíc vám bude krýt záda junior Sedláček. Budete kvůli tomu pod větším tlakem?
Ne. Složitější je to snad jedině v tom, že zápasy jdou rychle za sebou. Ale jsem tady od toho, abych Iča zastoupil. Může se stát, že mi fazona odejde, ale udělám všechno pro to, aby se to nestalo. V opačném případě bude mít Kuba (Sedláček) jedinečnou příležitost ukázat, co v něm je.
Ať nastoupíte vy nebo Murín, spoluhráče dokážete podržet parádními zákroky. Kde se ve vás taková forma vzala?
Těžko říct. Kdyby to člověk věděl, chytá tak celý život. U brankáře je to hlavně o hlavě. Pokud je na tom psychicky dobře, dají se předvádět dobré výkony.
Takže psychicky jste v pohodě?
Někdy to tak nevypadá, ale myslím si, že jo.
O starších hráčích se tvrdí, že jim chvíli trvá, než se dostanou do formy, že se zkrátka rozjíždějí pomaleji. Ale vy jako byste tuto tezi vyvracel.
Nevím. Takový začátek sezony jsem hodně dlouho neměl. Jsem v tom nevinně. Nepátrám proč, dělám všechno stejně.
Svou fazonu jste potvrdil na Spartě, kde jste zlikvidoval neuvěřitelných 54 střel. Je to váš rekord?
Je to jedna z největších porcí, ale jednou jich bylo dokonce 57. Ale to je extrém. Takový zápas, navíc s vítězným koncem, se povede jednou dvakrát za sezonu.
Jaké vytížení je pro vás optimální?
Průměr je kolem třiceti střel. Je to lepší, než když na vás nejde pořádná rána. Na druhou stranu není příjemné ani to, když se patnáct minut hraje v našem pásmu. Z toho můžou pramenit chyby.
Pomáhá vám, že na tréninku se všem brankářům speciálně věnuje bývalý gólman Richard Hrazdíra?
Určitě. S Ríšou se znám spoustu let a málokdy se stane, že mi řekne, že něco jsem mohl udělat jinak. Takže mu neříkám, že mi nebude radit. Naopak jeho radu či připomínku vždycky vezmu. Vidí to z jiného pohledu, navíc se většinou shodneme.
Jak si pomáháte s Murínem?
Ičo je klidný, já většinou taky, takže jsou to spíš povzbudivá slova. Jsme oba natolik zkušení, že naše debaty jsou spíš přátelské.
Zato spoluhráče dokážete pořádně zpražit, což jste naposled ukázal při nedělním vítězství nad Plzní.
Nemůžu poprosit rozhodčího, aby mi počkal, že potřebuju něco vysvětlit. Musí to být hned. Kluci mě znají, berou to jako úplně normální věc. Někdo na tom možná vidí něco špatného, ale nic hrozného to není. Je to vidět, protože se to odehrává na hřišti, ale na střídačce kolikrát padnou horší věci.
A jak na vás reagují protihráči? Připomínají vám často váš věk?
Jo, stane se to. Pro mě je to ale polichocení, protože většinou z tohoto souboje vycházím jako vítěz.
Úvod sezony vyšel nejenom vám, ale celému mužstvu. Co se ve Zlíně změnilo, že loňské tabulkové dno jste vyměnili za přední příčky?
Pro mě je těžké srovnávat, protože loni jsem tady nebyl celou sezonu. Ale rozdíl bych viděl v atmosféře. Před rokem Zlín ztrácel vyhrané zápasy a potom padl do krize. Teď dokážeme zápas otočit, což jsme potvrdili v neděli proti Plzni. Mužstvo má větší vnitřní sílu, díky tomu máme spoustu energie na rozdávání.

 

Zdroj: www.idnes.cz