Jdi na obsah Jdi na menu
 


#52: Vsetín jako srdeční záležitost

8. 2. 2009

U východu ze zimního stadionu si odložil cenu pro nejlepšího hráče utkání a podepsal se fanouškovi. Pak narazil na novináře jednoho českého deníku a rozkřičel se na něj. „Ty mi ani nechoď na oči! Za tu branku ve Zlíně jsem nemohl já, ale domácí obránce Vosátko! Ty si klidně napíšeš, že to bylo po mojí chybě a já pak najdu své auto poškrábané!“ Poté ještě dotyčnému redaktorovi svým slovníkem doporučil, aby ho neštval, a vyšel před nedočkavé fanoušky. Stáli venku, polovina z nich měla na sobě dres s jeho jmenovkou a číslem. Radovan Biegl si s nimi vyprávěl, než jej obklíčili novináři.
Odchovanec královéhradeckého hokeje přišel na Vsetín v horkém létě roku 2001, kdy se uvolnil post brankáře po Jaroslavu Kamešovi. „Byl jsem tehdy zrovna v Bratislavě, kde jsme jednali o mé smlouvě ve Slovanu. A v tom mi zavolal Olda Štefl, abych se na zpáteční cestě zastavil na Vsetíně. Tak jsem se zastavil a za deset minut jsme byli domluvení,“ popisoval mi kdysi, kterak se dostal do valašského klubu. Vsetín si během let velice oblíbil. „Kvůli místnímu specifickému klimatu,“ vysvětloval mi. V letních měsících se zde mohl věnovat i své velké zálibě - houbaření. O svých pravákových lokalitách dokázal vypravovat s opravdovým zaujetím...
Při své výbušné povaze dával Biegl hokejovým zápasům ten správný náboj. Po utkání vždycky s cigaretkou a lahví piva procházel kolem šatny sudích a spílal jim. Často slovníkem Petra Zvěřiny. Před dvěma lety dokonce vyčinil fanouškovi, který místo povzbuzování hokejistům sprostě nadával. Biegl se po cestě na střídačku zastavil u tribuny a halekal na něj: „Jestli si myslíš, že nám tímhle pomůžeš, tak se teda pleteš! Najdu si tě!“ Později mi vyprávěl, že si dotyčného opravdu „našel“ a promluvil mu do duše. „Ale hlavně mě mrzelo, že jsem se kvůli takovému blbci nechal vystřídat. Jinak bych v té sezoně odchytal úplně všechny zápasy celé,“ říkal.
Vsetínští fandové si impulsivního gólmana zamilovali hlavně díky jeho čarování mezi tyčemi. Skvělými výkony Biegl držel vsetínský klub doslova nad vodou. Není žádným tajemstvím, že o něj měl eminentní zájem také slávistický manažer Růžička.
Nebýt loňské stávky v NHL, zůstal by Biegl na Vsetíně a pravděpodobně by zde i zakončil kariéru. Smlouvu měl ještě na jeden rok s jednoroční opcí. „Za tím si stojím. Možná si to někdo neuvědomuje nebo nechce uvědomit, ale stávka v Americe hodně ovlivnila chod tohoto klubu. Spousta věcí by byla úplně jinak, nebýt té stávky. Dnes jsem hráčem Třince, ale stát se může opravdu cokoliv. Vážně,“ řekl po utkání Vsetín – Třinec.
Biegl by si po utkání vyprávěl s fanoušky ještě déle, ale doléhali na něj novináři. „Ale to víte, že na vás nikdy nezapomenu,“ říkal brankář směrem ke svým obdivovatelům. „Třinečtí fandové by sem měli jezdit na exkurze, aby věděli co je to pravé fandovství. A to myslím upřímně.“ Na závěr dostal Radovan od davu fanoušků dáreček – láhev slivovice se žlutozelenou ozdobou u hrda. „Vypiju ji na vaše zdraví. Děkuju!“ 

 

Zdroj: www.hc-vsetin.cz