Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biegl se s vyloučením Vsetína nevyrovnal

11. 2. 2009

Vášnivý kuřák Radovan Biegl po zápase na Slavii nejdřív žertoval. "Sakra chlapi, mně bliká kontrolka," pronesl zlínský brankář při žádosti o rozhovor. Během něj se pak sám několikrát vrátil k vyloučení Vsetína z extraligy. Byl vážný a často se musel držet, aby zůstal klidný.
Vždyť ve Vsetíně se připravoval na sezonu, ale po defitivním vyloučení klubu zůstal bez práce. Valaši mu navíc dluží peníze. "Ty už nikdy neuvidím," nemá osmatřicetiletý gólman iluze.
Krátce působil ve druholigovém Kolíně a prvoligovém Šumperku. Teprve pak získal stálé angažmá v Prostějově, odkud si jej na střídavý start stáhl Zlín.


Na Slavii jste sice prohráli, ale se svým výkonem můžete být spokojen, že?
No, na první místo u mě patří výsledek. Bohužel domů nevezeme ani jeden bod, byť jsme k němu měli hodně blízko, a proto nemůžu být spokojený ani se svým výkonem.
Jste smutný o to víc, že ostatní týmy dostaly výprask, zatímco vy jste dokázali Slavii potrápit?
Samozřejmě. Myslím, že jsme Slavii hodně zaskočili aktivní hrou. Můžu říct, že jsme měli minimálně stejně vyložených šancí, ne-li víc.
Hrát aktivně byl recept na slávistickou domácí neporazitelnost?
Slavia musí také jednou padnout a tentokrát k tomu měla velice blízko. Je to škoda.
V závěru jste snížili na 2:3, byla ještě šance vyrovnat?
Chtěli jsme, ale Slavia nás už aktivní hrou nepustila do pásma. Je to škoda. Strašná škoda!
Jaké pro vás bylo chytat na zúženém hřišti?
Byl to obrovský rozdíl. Člověk může dostat gól odkudkoli. Třeba Radek Duda zkoušel střílet z nulového úhlu podobně jako proti Jirkovi Trvajovi, kterého zaskočil. Rohy kluziště jsou strašně blízko branky.
Přičítáte tomu góly, které jste dostal?
Ne, to ne. Slávisti to dobře sehráli, zablokovali si nás před bránou. Šlo čistě o hokejové věci.
Je z vašeho pohledu zúžení kluziště atraktivní pro diváky?
Určitě. Domácí prostředí je pro Slavii skutečně obrovskou výhodou. Hráči jsou na menší led zvyklí, vědí, jak se puky odráží od mantinelů, a cíleně je nahazují za branku. Na to jsme se připravovali, z toho nám gól nedali.
Jaké pro vás bylo vrátit se do extraligy?
Pomohla mi reprezentační přestávka. Musel jsem si zvyknout na chování hráčů, všechno je daleko rychlejší. Zvládl jsem to a myslím, že nejvíc překvapení byli asi novináři.
Proč jste překvapený nebyl vy?
Už jsem to říkal. Letní příprava ve Vsetíně mi ukázala, že do starého železa ještě nepatřím. Musím říct, že jsem na příležitost čekal hodně dlouho a jsem za ni strašně rád. Teď už je na mně, jestli si výkonnost udržím.
Nebylo vědomí, že na extraligu máte, psychicky zničující, když jste neměl kde chytat?
Já bych se k tomu nerad vracel, protože by to nebyla moc lichotivá slova. Schválně, já se teď zeptám vás. Co se v hokejových řádech změnilo za těch pět měsíců, co vyloučili Vsetín? Udělal někdo něco, aby se to neopakovalo? Aby nebyla tahle možnost?
Pokud vím, tak ne.
Aby nešlo vyřadit klub, který pak nemá kde hrát? Ošetřil to někdo? Neošetřil. Pracuje na tom někdo? Já nevím, vy to víte?
Ne.
Já to také nevím.
Jste s bývalými spoluhráči ze Vsetína v kontaktu?
Občas si zavoláme, ale to jsou spíš takové přátelské kontakty. Teď tu mám zlínskou partu, je radost v tomhle mužstvu chytat. Kluci mi strašně pomáhají a já jim za to děkuju. Snažím se jim to vracet.
Jak komunikujete s Igorem Murínem?
Úplně normálně si povídáme. Já slovensky rozumím. (smích)
Ve Zlíně jste jenom na záskok. Jak je ve vašem věku těžké udržet se nahoře, když nevíte, co bude?
Já ke kondici moc nepotřebuju.
Myslel jsem spíš z psychického hlediska.
Chytání je o hlavě, o pohodě. Člověk musí jít do zápasu s čistou hlavou. A jak jsem už řekl, kluci mi strašně pomáhají při obranné hře. Je to pro mě podstatně jednodušší. První puk si chytím a druhý v devadesáti procentech pokryjí spoluhráči.
Bylo by pro vás velké zklamání, kdyby vám skončilo hostování a vy se vrátil zpátky do první ligy?
Já nevím, vy asi moc nechodíte na první ligu, že? To není špatná soutěž. A navíc, brankář musí podávat stejně kvalitní výkony, ať chytá extraligu, nebo první ligu. Všichni na něj spoléhají, jeho role se mění akorát v tom, že má lepší nebo horší spoluhráče a protihráče. Psychicky náročné to je stejně. Musíte podat stoprocentní výkon, nelze nic odfláknout, jinak se to okamžitě projeví.
Rozumím vám. Myslel jsem to tak, jestli by ve vašem věku nebyla v uvozovkách škoda, kdybyste musel chytat v první národní, a ne v extralize?
No jo, s tím už nic nenadělám... To bych se zase musel vrátit ke Vsetínu. Tam jsem všem mohl ukázat, že... A nemusely nastat tyhle patálie... No, to je jedno.
Je vidět, že vás vyřazení Vsetína stále štve. Jste stejně rozzlobený jako na začátku?
Kdyby vyloučení Vsetína vedlo aspoň k tomu, že se nic takového už nebude opakovat. Kdyby se alespoň upravily řády tak, aby byl klub zařazen do nižší soutěže. Jenže ono se neděje nic. To mně vadí! Proč se nic nedělá?
O tom rozhodují kluby. Pokoušel jste se o změnách bavit třeba se zlínským manažerem?
Zatím jsem pořád hráč. Až hráč nebudu, tak to bude jiná věc. Ale stejně mě to strašně překvapuje. Dlouho se o Vsetínu psalo. Každý den, někdy toho bylo až moc. Ale najednou všechno vyšumělo a jede se dál. Všichni jsou spokojení - je nás čtrnáct a ty ať si tam hrajou kdovíco. Nebo ať nehrajou vůbec, to je jedno.
Vyjádříte se ke kauze Vsetín víc, až skončíte s hráčskou kariérou?
To se nechte překvapit.
Dá se tedy říci, že to je pro vás neuzavřená kapitola?
Samozřejmě.

 

Zdroj: www.idnes.cz